home
strona główna

„VII Niedzielne Pielgrzymowanie Podkarpacką Drogą św. Jakuba Via Regia, »Z Maryją i św. Jakubem na drodze wiary i przemiany«” - etap III i IV

21 kwietnia (sobota) 2018 r. - III etap na trasie: Góra Ropczycka – Ropczyce – Zawada – Stasiówka (23 km).
22 kwietnia (niedziela) 2018 r. - IV etap trasie: Stasiówka – Pilzno – Słotowa (26 km).

strona główna
1 etap Słocina - Bziany
Zdjęcia


2 etap Bziany - Góra Ropczycka
Zdjęcia


Suma zdjęć
Via Regia 17-18 marca 2018


Okolice Pomnika w Małej
Zdjęcia


3 etap Góra Ropczycka – Stasiówka (23 km)
Zdjęcia


4 etap Stasiówka – Słotowa (26 km)
Zdjęcia







Drodzy Członkowie Bractwa św. Jakuba,

Drodzy Czciciele św. Jakuba i miłośnicy Drogi św. Jakuba!

Serdecznie zapraszam na pielgrzymkowy szlak – Podkarpacką Drogę św. Jakuba Via Regia. Zapraszamy do udziału w III i IV etapie „VII Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Jakuba »Z Maryją i św. Jakubem na drodze wiary i przemiany«” w dniach 21-22 kwietnia 2018 r., które organizuje nasze Bractwo.

Trasa: Góra Ropczycka – Ropczyce – Zawada – Pilzno – Słotowa. Poniżej podaję wstępny program pielgrzymki i warunki uczestnictwa.

PROGRAM III i IIV ETAPU
„VII NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA
PODKARPACKĄ DROGĄ ŚW. JAKUBA.
»Z MARYJĄ I ŚW. JAKUBEM NA DRODZE WIARY I PRZEMIANY«”

PROGRAM III i IV ETAPU „VII NIEDZIELNEGO PIELGRZYMOWANIA PODKARPACKĄ DROGĄ ŚW. JAKUBA. »Z MARYJĄ I ŚW. JAKUBEM NA DRODZE WIARY I PRZEMIANY«” Góra Ropczycka – Ropczyce – Zawada – Pilzno – Słotowa 21–22 kwietnia 2018 r.
  • 21 kwietnia (sobota) 2018 r.

  • 6:30 – odjazd autokaru sprzed Sanktuarium Diecezjalnego św. Jakuba w Więcławicach Starych.
  • 7:00 – odjazd autokaru z pętli autobusowej Kraków-Azory.
  • 7:20 – Odjazd autokaru z przystanku MPK przy Al. Jana Pawła II – przystanek za Placem Centralnym, przy dawnym kinie Światowid – obecnie Muzeum PRL.
  • 7:20-10:30 – Przejazd autokarem na trasie: Kraków – Mała koło Ropczyc.
  • 10:30-10:45 – Modlitwa przy figurze Chrystusa Króla w Małej k. Ropczyc.
  • 10:45-11:15 – Przejazd autokarem na trasie: Mała k. Ropczyc – Góra Ropczycka.
  • 11:30 - Modlitwa w kościele pw. św. Jakuba Starszego w Górze Ropczyckiej i rozpoczęcie III etapu „VII Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Via Regia »Z Maryją i św. Jakubem na drodze wiary i przemiany«;
    Pielgrzymowanie na trasie III etapu: Góra Ropczycka – Ropczyce – Zawada – Stasiówka (23 km).
  • 18:00-18:30 – Przejazd autokarem na trasie: Stasiówka - Dębica.
  • 19:00 – Obiadokolacja.

  • 22 kwietnia (niedziela) 2018 r.

  • 8:00 – Śniadanie w Zajeździe Polonez.
  • 7:30–7:45 – Przejazd autokarem na trasie: Dębica - Zawada.
  • 8:00 – Msza św. w sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie (diec. tarnowska).
  • 10:00-16:30 – IV etap „VII Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Via Regia »Z Maryją i św. Jakubem na drodze wiary i przemiany«;

    Pielgrzymowanie na trasie: Stasiówka – Pilzno – Słotowa (26 km).
  • 16:30-19:00 - Przejazd na trasie: Słotowa – Kraków (w drodze do Krakowa obiad w restauracji).


Cena udziału w pielgrzymce: 190 zł/osoba (uzależniona od liczby uczestników – głównie ze względu na jednostkowy koszt za transport) obejmuje: przejazd autokarem, nocleg, obiadokolację (sobota), śniadanie, obiad (niedziela) oraz ubezpieczenie KL i NNW.

Drodzy Pielgrzymi! Ze względu na konieczność wpłat zaliczki za nocleg i obiadokolację, a także niestety doświadczenia z ostatniego etapu pielgrzymki (rezygnacja z udziału w pielgrzymce kilku osób) bardzo proszę o wpłatę zaliczki w wysokości 90 zł w terminie do 15 kwietnia 2018 r. Proszę o zrozumienie tej sytuacji i dokonanie wpłat na konto:

Franciszek Mróz
23 1140 2004 0000 3802 6334 5924

Uprzejmie informuję, że w przypadku rezygnacji z wyjazdu po 18 kwietnia 2018 r. zaliczka nie będzie zwrócona!

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych pielgrzymek, pragnę podkreślić, że pielgrzymka nie ma charakteru komercyjnego i organizowana jest przez Bractwo św. Jakuba non profit.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: biuro@caminogalicja.pl lub kierować telefonicznie do:
Franciszek Mróz nr tel. 664 329 302.

Ze względów organizacyjnych zapisy na pielgrzymkę przyjmujemy jedynie do 15 kwietnia 2018 r. W przypadku pytań bardzo proszę o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.

Z pielgrzymkowym pozdrowieniem

BUEN CAMINO!

Franciszek Mróz

Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych

tel. 664 329 302




W przewidzianym terminie odbyły się dwa

następne etapy - III i IV tegorocznego VII

Niedzielnego Pielgrzymowania.

Relacja z III i IV etapu "VII Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Jakuba" w dniach 21 i 22 kwietnia 2018 na trasie Góra Ropczycka - Zawada - Pilzno - Słotowa.

Przygotowała Anna Wasilewska

Przy pięknej pogodzie, w wspaniałej atmosferze w dniach 21-22 kwietnia pielgrzymowaliśmy Drogą św. Jakuba Via Regia. Był to III i IV etap „Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Jakuba »Z Maryją i św. Jakubem na drodze wiary i przemiany«”.
W sobotę, jadąc do Góry Ropczyckiej, zatrzymaliśmy się w niewielkiej wiosce o nazwie Mała. Tu, na wzgórzu wznosi się Pomnik Chrystusa Króla autorstwa artysty rzeźbiarza prof. Wojciecha Durka. Figura wraz z postumentem ma 17,5 m wysokości. Był to jedyny taki pomnik w Polsce do 2010 roku, kiedy to w Świebodzinie stanął 33-metrowy, największy na świecie Pomnik Chrystusa Króla. W sobotę trasa wiodła koło Pomnika Chrystusa Króla w Małej koło Ropczyc (postawiony 1937 roku, autorstwa Wojciecha Durka.; wys. z postumentem 17,5 m. W 2007 r. wygrał w plebiscycie Nowin na „Siedem cudów Podkarpacia"



W Górze Ropczyckiej, od modlitwy w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła rozpoczęliśmy III etap "Niedzielnego Pielgrzymowania". Tutejsza parafia ma bardzo długą historię, gdyż została erygowana już w 1355 r. Stąd trasa wiodła nas polnymi drogami wsród zielonych pól, obsypanych białymi kwiatami krzaków tarniny, upajających zapachów kwitnącej czeremchy, łąk żółtych od kwiatów mniszka, kwitnących wzdłuż strumieni kaczeńców. Wiosna przyszła tak szybko i gwałtownie. Wspominaliśmy naszą drogę sprzed miesiąca w mrozie, przy silnym lodowatym wietrze. Co za różnica w tak krótkim czasie! Dotarliśmy do Ropczyc i po krótkiej przerwie ruszyliśmy dalej. Teraz szliśmy głównie leśnymi duktami prowadzącymi przez bukowe lasy. I znowu zachwycaliśmy się świeżą zielenią młodych bukowych liści. Po przejściu około 10 km zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Największym skarbem, ozdobą i bogactwem zawadzkiego kościoła jest cudowny obraz Matki Bożej koronowany w 1920 roku. W 1970 roku w uroczystościach 50-lecia koronacji wziął udział Metropolita Krakowski Kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Stąd już tylko ok. 6 km zostało nam do Stasiówki, gdzie zakończyliśmy sobotni III etap "Niedzielnego Pielgrzymowania", po czym pojechaliśmy na nocleg do hotelu w Dębicy.

Niedzielny etap pielgrzymki rozpoczęliśmy udziałem we Mszy Świętej w Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zawadzie. Droga nasza ze Stasiówki prowadziła pagórkowatym terenem Pogórza Strzyżowskiego wśród zielonych pól i lasów, przez wioski z kwitnącymi pięknie drzewami owocowymi, ukwieconymi przydomowymi ogródkami. Trasa w pewnym miejscu zbiegła się ze Szlakiem Partyzantów II Zgrupowania AK obwodu Dębica. Centralnym punktem Szlaku Partyzanckiego jest Polana Kałużówka. Tu, 23 sierpnia 1944 roku miała miejsce dwudniowa bitwa żołnierzy II Zgrupowania AK z oddziałami niemieckimi. Pomnik na polanie, zbudowany w 1984 r., upamiętnia żołnierzy, którzy polegli w tej batalii. Odmówiliśmy tutaj modlitwę za spokój ich dusz. Po przejściu kolejnych kilometrów doszliśmy do Dobrkowa, niewielkiej wsi położonej na północnej granicy Pogórza Strzyżowskiego. Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrkowie to zabytkowa murowano-drewniana świątynia, powstała z dobudowania w XVII wieku do dawnego zboru ariańskiego drewnianej nawy i wieży. Całość, znajdująca się na wzniesieniu w północno-wschodniej części miejscowości, otoczona jest starodrzewem lipowym. Stąd zeszliśmy do doliny Wisłoki, którą przekroczyliśmy zbliżając się do Pilzna. Kolejnym punktem na trasie naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie, którego stróżami są OO Karmelici. W okazałym ołtarzu, w kaplicy usytuowanej po lewej stronie wnętrza kościoła, umieszczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia z Dzieciątkiem Jezus na ręce. Namalowany jest na płótnie w XVII wieku według obowiązujących wówczas kanonów sztuki sakralnej. Kult Matki Bożej na Ziemi Pilzneńskiej sięga XI wieku. Po wspólnej modlitwie opuściliśmy Sanktuarium, by doskonale oznakowaną charakterystyczną żółtą muszlą drogą zakończyć IV etap Niedzielnego Pielgrzymowania Drogą św. Jakuba w Słotowej przy kapliczce naszego Świętego Patrona.

To były dwa piękne dni, wypełnione modlitwą, wdzięcznością Panu Bogu za piękno otaczającego nas świata, za wzajemną serdeczność i życzliwość współpielgrzymów i wspólnie spędzony czas.


Poniżej można znaleźć Albumy z wybranych zdjęć z przebiegu 3 oraz 4 etapu VII Niedzielnego Pielgrzymowania - Podkarpacką Drogą św Jakuba Via Regia - rok 2018 r.



III Etap




IV Etap



opracował Reinhrad Kulessa